آوا نوا موزیک - آشنایی با تاریخچه فیلم و سریال در ایران

آشنایی با تاریخچه فیلم و سریال در ایران

آشنایی با تاریخچه فیلم و سریال در ایران سینمای ایران، عبارتی است برای توصیف فیلم‌های سینمایی محصول ایران است. (با فیلم‌فارسی اشتباه نشود)

پس از انقلاب تعدادی از کارگردانان ایرانی که از ایران خارج شدند، به ساخت فیلم در خارج از کشور مبادرت نمودند.همچنین تعدادی از فیلم‌ها که برای سینمای عامه‌پسند ایران به کار برده شد به فیلم فارسی یا «فیلم‌فارسی» مشهور شدند,همچنین سریال ایرانی یکی از دیگر عبارت های پر کاربرد در طول تاریخ سینما ایران بوده است .نخستین دستگاه سینماتوگراف:

با ورود نخستین دوربین فیلم‌برداری در زمان مظفرالدین‌شاه و ورود آن به ایران آغاز می‌شود. نخستین فیلم صدادار فارسی، فیلم دختر لر بود که در سال ۱۳۱۲ خورشیدی توسط اردشیر ایرانی ساخته شد.ورود نخستین دستگاه سینماتوگراف به ایران در سال ۱۲۷۹ هجری خورشیدی توسط مظفرالدین شاه سر آغازی برای سینمای ایران به حساب می‌آید.نخستین سالن سینمای ایران در سال ۱۲۷۹ (۵ سال پس از اختراع جهانی آن توسط برادران لومیر) با نام «سینما سولی» که توسط کاتولیک‌ها در شهر تبریز تأسیس شده بود، آغاز به کار کرد؛ اما به دلیل عدم دسترسی به فیلم‌های جدید، در سال ۱۲۹۵ تعطیل شد.تا سال ۱۳۰۹ هیچ فیلم ایرانی ساخته نشد و اندک سینماهای تأسیس شده به نمایش فیلم‌های غربی که در مواردی زیرنویس فارسی داشتند می‌پرداختند. نخستین فیلم بلند سینمایی ایران به نام آبی و رابی در سال ۱۳۰۹ توسط اوانس اوگانیانس ساخته شد.
پرفروش‌ترین فیلم‌های ایرانی:

با توجه به فهرست پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمای ایران پرفروشترین فیلمهای ایرانی تا سال ۱۳۹۴، فیلم‌های محمد رسول‌الله و شهر موشها ۲ و اخراجی‌ها (مجموعه فیلم) هستند. در حال حاضر پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران فیلم نهنگ عنبر ۲ به کارگردانی سامان مقدم می باشد.


مرجع دانلود فیلم ایرانی در اینترنت : در قرن بیست و یک بازار فیلم و سریال شدیدا داغ است و طرفداران بسیار زیادی دارد , شاید چند دهه قبل تنها راه دیدن یک فیلم سینمایی فقط رفتن به سینما بود ولی در حال حاظر با پیشرفت تکنلوژی با یک کلیک میشود به دنیای اطلاعات متصل شد و هر فیلم و یا سریالی که به آن علاقه دارید را مشاهده کنید,یکی از سایت های خوب برای دانلود فیلم و سریال در ایران سایت پینک دانلود است که پیشنهاد میکنم حتما از آن دیدن فرمایید.


منبع : انیمیشن
تاریخ : یکشنبه 15 بهمن 1396 | 10:31 ق.ظ | نویسنده : مدیر | نظرات

  • paper
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات